|

Stancja czy akademik? Oto jest pytanie…

Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta ani oczywista… Wszystko zależy od tego, jaką się jest osobą oraz jakie ma się potrzeby. Wakacje się kończą, trzeba powoli wracać do rzeczywistości studenckiej, opuścić swój „cieplutki i bezpieczny kącik” w domu rodzinnym i stawić czoła ogłoszeniom mieszkaniowym. Wielu ma już to za sobą, jednak rok akademicki jeszcze się nie zaczął, tak więc poszukiwania w pełni. Studenci starszych lat maja łatwiej, wiedzą na co trzeba zwracać uwagę, co jest ważne, podczas gdy studenci pierwszego roku, szukając dla siebie miejsca, mogą czuć się niczym wpuszczone do dzikiej puszczy.

Poszukując swojego lokum, studenci mają do wyboru kilka opcji: pokój w akademiku (1 – osobowy, 2-osobowy, 3-osobowy), wynajem pokoju u rodziny lub też mieszkanie studenckie ( i różne możliwości: pokój 1-osobowy, 2-osobowy, 3-osobowy).

Jaką osobą jesteś?

Dla jednych dobrym wyborem będzie akademik, dla innych natomiast wynajem pokoju w mieszkaniu. Dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa oraz swobody można osiągnąć jedynie poprzez dopasowanie miejsca zamieszkania do własnej osoby, własnych potrzeb oraz możliwości, np. finansowych.

Dla tych, którzy są duszami towarzystwa, uwielbiają przebywać z ludźmi, lubią się bawić oraz imprezować, akademik będzie odpowiednim miejscem. „W kupie raźniej”, a w domu studenckim na pewno nie ma czasu na nudę. To okazja do poznania wielu nowych, ciekawych ludzi, ale także i możliwość do przemiany z nieśmiałka w duszę towarzystwa. W akademiku nie sposób być samemu. Na korytarzu zawsze znajdzie się osoba chętna do porozmawiania. Pralnia i kuchnia, to miejsca, w których zawierają się nowe znajomości, toczą zagorzałe dyskusje.

Oczywiście, akademik nie jest atrakcyjny tylko ze względów towarzyskich. Niektórych ze studentów, wraz z trwaniem roku akademickiego, dopada ciężka choroba, a mianowicie przewlekły brak notatek. W akademiku zawsze znajdzie się osoba, która może poratować. Koledzy ze starszych lat pouczają czy też przyuczają młodszych, jak radzić sobie w szarej codzienności na uczelni, podpowiadają czego warto nauczyć się na dany egzamin, na co profesor zwraca uwagę.

Tak więc, wszystko zależy od osobowości danej osoby. Osoby towarzyskie, którym nie przeszkadza hałas oraz częste imprezy, z łatwością odnajdą się w takim miejscu.

Nie można jednak przekreślać osób, wynajmujący pokój poza akademikiem. Nie można ich zaszufladkować, jako ludzi nietowarzyskich, nieśmiałych czy też jako samotników. Osoby wynajmujące pokój w mieszkaniu studenckim czy też u rodziny, cenią sobie chwile cichy, spokoju, co nie wyklucza dobre zabawy. Kluczową kwestią mogą być tutaj lepsze warunki do nauki, które na pewno stancja zapewnia. Należy być jednak świadomym zarówno dobrych, jak i złych stron, aby uniknąć dodatkowych stresów podczas roku akademickiego. Wybierając mieszkanie u rodziny, zgadzamy się na pewnego rodzaju podporządkowanie. Współdzielenie przestrzeni życiowej z obcymi ludźmi może być trudne, ze względu na pewnego rodzaju nawyki, oczekiwania. Można czuć się skrępowanym, bo przecież to mieszkanie określonej rodziny, czuć się nieswojo w ich codziennym życiu. Taka sytuacja wymaga pewnego dopasowania. Ludzie, u których przyjdzie nam mieszkać, mogą nie lubić późnych powrotów do domu, długiego siedzenia w łazience czy też częstych odwiedzin znajomych.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie odpowiada atmosfera w akademiach oraz które nie chcą mieszkać u obcych ludzi, jest mieszkanie studenckie. To idealne wyjście, gdy mamy grono znajomych, z którymi chcielibyśmy zamieszkać. Znajomi ludzie, to gwarancja dobrej atmosfery. Ze znajomymi łatwiej się porozumieć, dojść do porozumienia. Mieszkanie studenckie, to poza tym większa prywatność, swoboda, większa przestrzeń życiowa, lepszy komfort. Łatwiej o swój własny, prywatny kąt, o chwilę tylko dla siebie. Niektórzy wspominają, że zaletą takich mieszkań jest brak portiera, brak ograniczeń związanych z godzinami odwiedzin znajomych. Mieszkanie studenckie daje większą swobodę w codziennym życiu niż ma to miejsce w przypadku współdzielenie pokoju w akademiku czy też wynajmując pokój u rodziny. Można spokojnie wracać o takiej porze, o której się chce, ma się lepszy dostęp do łazienki oraz kuchni. To dobre rozwiązanie, gdyż czas, miejsce i moment do nauki nie jest problemem, jednak jest to droższa opcja.

Nie każdy student może sobie jednak pozwolić na wynajem mieszkania. Ceny wynajmu, w miastach studenckich, mogą niekiedy przyprawiać o ból głowy, choć niekiedy można znaleźć ciekawe oferty. Szukając mieszkania studenckiego grupą, w kilka osób można natrafić na przystępne warunki. Akademik, to jednak najtańsze lokum. Ważne, aby być czujnym i stosunkowo wcześniej zarezerwować sobie miejsce w domu studenckim. Warto zaznaczyć, iż standard akademików podnosi się i coraz więcej z nich posiada pokoje z łazienkami, a nawet z aneksem kuchennym.

Zarówno stancja, jak i akademik ma swoje plus i minusy. Pytanie tak więc, pozostaje niestety bez odpowiedzi… Nie ma złotej rady, każdy musi sam zdecydować, przemyśleć co dla niego będzie dobre, gdzie będzie się lepiej czuł. Samopoczucie jest ważne, gdyż jeśli nie będziemy czuć się dobrze w Naszym studenckim lokum, to nie będziemy mogli w pełni skupić się na innych sprawach. Pokój nie może zaprzątać studentowi głowy, gdyż jest wiele ciekawszych rzeczy, w które można się zaangażować i im poświęcić swój czas. Pamiętać należy tylko o tym, aby dobrze zastanowić się przed wyborem. Jeśli to możliwe, to postać chwilę w danym miejscu, rozejrzeć się, porozmawiać z ludźmi, aby uniknąć przeprowadzki podczas roku akademickiego.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *